Cornell Dubilier Electronics VPR132U025L1L
VPR132U025L1L picture photo
Mfg. Part Number
VPR132U025L1L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1300UF 25V RADIAL
Datasheet Download
VPR132U025L1L.pdf
Availability of VPR132U025L1L
QUANTITY
VPR132U025L1L Order Process
Ship out your order
Specifications of VPR132U025L1L
Internal Part NumberEIS-VPR132U025L1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVPR
PackagingBulk
Capacitance1300µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.729A
Impedance-
Lead Spacing0.299" (7.60mm)
Size / Dimension0.874" Dia (22.20mm)
Height - Seated (Max)1.626" (41.30mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPR132U025L1L
Related LinksVPR132, VPR132U025L1L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
VPR132U025L1L Details Description
Related parts for VPR132U025L1L
CONN HEADER 8POS VERT LATCH TIN datasheet.pdf
IC 8MHZ Z8500 SCC 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 235MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 66POS W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf