Cornell Dubilier Electronics VPR162U040N2C
VPR162U040N2C picture photo
Mfg. Part Number
VPR162U040N2C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1600UF 40V RADIAL
Datasheet Download
VPR162U040N2C.pdf
Availability of VPR162U040N2C
QUANTITY
VPR162U040N2C Order Process
Ship out your order
Specifications of VPR162U040N2C
Internal Part NumberEIS-VPR162U040N2C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVPR
PackagingBulk
Capacitance1600µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)21 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.755A
Impedance-
Lead Spacing0.402" (10.20mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)2.126" (54.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPR162U040N2C
Related LinksVPR162, VPR162U040N2C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
VPR162U040N2C Details Description
Related parts for VPR162U040N2C
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 28-SOIC datasheet.pdf
CONN FPC TOP 21POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 60MA SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
BLUE LOW ANGLE RING datasheet.pdf
RECT 1/2 COVER FOR PADDLE SWES datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 132POS .050 SMD datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.2W SOT363 datasheet.pdf