TE Connectivity Deutsch Connectors DL64R24-57P6-6117
DL64R24-57P6-6117 picture photo
Mfg. Part Number
DL64R24-57P6-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 57POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DL64R24-57P6-6117.pdf
Availability of DL64R24-57P6-6117
QUANTITY
DL64R24-57P6-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL64R24-57P6-6117
Internal Part NumberEIS-DL64R24-57P6-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions57
Shell Size - Insert24-57
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL64R24-57P6-6117
Related LinksDL64R24-, DL64R24-57P6-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL64R24-57P6-6117 Details Description
Related parts for DL64R24-57P6-6117
CONN PC PIN CIRC 0.072DIA GOLD datasheet.pdf
MOD PWR IN/OUT SLD 2.0MM PNL MT datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET OCTAL 20-TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 316 I/O 484FBGA datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS POTTING W/SKTS datasheet.pdf