Cornell Dubilier Electronics VPR222U040N2L
VPR222U040N2L picture photo
Mfg. Part Number
VPR222U040N2L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 40V RADIAL
Datasheet Download
VPR222U040N2L.pdf
Availability of VPR222U040N2L
QUANTITY
VPR222U040N2L Order Process
Ship out your order
Specifications of VPR222U040N2L
Internal Part NumberEIS-VPR222U040N2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVPR
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)17 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.732A
Impedance-
Lead Spacing0.402" (10.20mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)2.626" (66.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPR222U040N2L
Related LinksVPR222, VPR222U040N2L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
VPR222U040N2L Details Description
Related parts for VPR222U040N2L
IC DAC 14BIT SRL 124CSPBGA datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.3A 221 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .076M 21POS datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf