Cornell Dubilier Electronics VPR251U100N1L
VPR251U100N1L picture photo
Mfg. Part Number
VPR251U100N1L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 250UF 100V RADIAL
Datasheet Download
VPR251U100N1L.pdf
Availability of VPR251U100N1L
QUANTITY
VPR251U100N1L Order Process
Ship out your order
Specifications of VPR251U100N1L
Internal Part NumberEIS-VPR251U100N1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVPR
PackagingBulk
Capacitance250µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)111 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.818A
Impedance-
Lead Spacing0.402" (10.20mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.626" (41.30mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPR251U100N1L
Related LinksVPR251, VPR251U100N1L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
VPR251U100N1L Details Description
Related parts for VPR251U100N1L
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENS 2000PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
IC DIFF BUS TXRX HS LP 8-DIP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWY 40POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 33PF 2KV U2J 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-5 8POS GOLD datasheet.pdf
N TYPE STRT JACK 50 OHM BD IP68 datasheet.pdf
CAP FILM 33UF 10% 160VDC AXIAL datasheet.pdf