Triad Magnetics VPS20-2200-B
VPS20-2200-B picture photo
Mfg. Part Number
VPS20-2200-B
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 43VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
VPS20-2200-B.pdf
Availability of VPS20-2200-B
QUANTITY
VPS20-2200-B Order Process
Ship out your order
Specifications of VPS20-2200-B
Internal Part NumberEIS-VPS20-2200-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVPS20-2200
Standard Package12
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesChassis Mount: World Series™
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max)Parallel 4.4A, Series 2.2A
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max43 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension74.68mm L x 50.80mm W
Height - Seated (Max)74.68mm
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPS20-2200-B
Related LinksVPS20-, VPS20-2200-B Datasheet, Triad Magnetics Distributor
VPS20-2200-B Details Description
Related parts for VPS20-2200-B
HOLDER BATTERY 2CELL C STEEL datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 48"L X 36"W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1.8A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 66.666MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf