Triad Magnetics VPS28-6250
VPS28-6250 picture photo
Mfg. Part Number
VPS28-6250
Datasheet Download
VPS28-6250.pdf
Availability of VPS28-6250
QUANTITY
VPS28-6250 Order Process
Ship out your order
Specifications of VPS28-6250
Internal Part NumberEIS-VPS28-6250
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVPS28-6250
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 14V, Series 28V
Current - Output (Max)Parallel 12.5A, Series 6.25A
Termination StyleSolder, Quick Connect
Size / Dimension79.50mm L x 71.37mm W
Height - Seated (Max)95.25mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPS28-6250
Related LinksVPS28, VPS28-6250 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
VPS28-6250 Details Description
Related parts for VPS28-6250
IC AUDIO SUBSYSTEM W/3D AB 28LLP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 1MM 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 900K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 59 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 6.5NS 256FPBGA datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC LIMITING AMPLIFIER QFN datasheet.pdf
ESD SMOCK BL SNPS PKT XL datasheet.pdf
OSC MEMS 52.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf