Triad Magnetics VPT230-2170
VPT230-2170 picture photo
Mfg. Part Number
VPT230-2170
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR TOROIDAL 500VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
VPT230-2170.pdf
Availability of VPT230-2170
QUANTITY
VPT230-2170 Order Process
Ship out your order
Specifications of VPT230-2170
Internal Part NumberEIS-VPT230-2170
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileIntroducing VPT Series Toroidal Power Transformers
Featured ProductTriad VPT Series
3D ModelVPT230-2170
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesChassis Mount: World Series™
TypeToroidal
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 115V, Series 230V
Current - Output (Max)Parallel 4.34A, Series 2.17A
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max500 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension140.00mm Dia x 60.00mm W
Height - Seated (Max)-
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPT230-2170
Related LinksVPT23, VPT230-2170 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
VPT230-2170 Details Description
Related parts for VPT230-2170
RES SMD 68 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM DISC LEVER TS32 KRG BN datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 1A D2PAK datasheet.pdf
PSOC MIXED SIGNAL ARRAY datasheet.pdf
IC TXRX RS232 28TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1W 1206 datasheet.pdf
CONN TTM PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 280MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf