Triad Magnetics VPT36-6940
VPT36-6940 picture photo
Mfg. Part Number
VPT36-6940
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR TOROIDAL 250VA CHAS MOUNT
Datasheet Download
VPT36-6940.pdf
Availability of VPT36-6940
QUANTITY
VPT36-6940 Order Process
Ship out your order
Specifications of VPT36-6940
Internal Part NumberEIS-VPT36-6940
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileIntroducing VPT Series Toroidal Power Transformers
Featured ProductTriad VPT Series
3D ModelVPT36-6940
Standard Package8
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesChassis Mount: World Series™
TypeToroidal
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max)Parallel 13.88A, Series 6.94A
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max250 VA
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension112.00mm Dia x 54.00mm W
Height - Seated (Max)-
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPT36-6940
Related LinksVPT36, VPT36-6940 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
VPT36-6940 Details Description
Related parts for VPT36-6940
VARISTOR 420V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf
RES 558.56 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HYFEN BANTAM PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 1A DO204AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1W DO214AC datasheet.pdf