CUI Inc. VPU-S200-5
VPU-S200-5 picture photo
Mfg. Part Number
VPU-S200-5
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 200W
Datasheet Download
VPU-S200-5.pdf
Availability of VPU-S200-5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VPU-S200-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VPU-S200-5
Internal Part NumberEIS-VPU-S200-5
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
RoHS InformationVPU-S200 Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLVPU-S200 Series 8/Nov/2013
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVPU-S200
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts)200W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency75%
Operating Temperature-10°C ~ 65°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.80" L x 3.80" W x 1.50" H (172.7mm x 96.5mm x 38.1mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPU-S200-5
Related LinksVPU-S, VPU-S200-5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VPU-S200-5 Details Description
Related parts for VPU-S200-5
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK SYNTH TRPL PLL 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAMNUT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CEVIEW PRO RT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IMPACT BP 5X10 GR/W SN datasheet.pdf
MARKER NUMBER OUTDOOR 6 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf