Vishay/Siliconix VQ1006P-E3
VQ1006P-E3 picture photo
Mfg. Part Number
VQ1006P-E3
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 4N-CH 90V 0.4A 14DIP
Datasheet Download
VQ1006P-E3.pdf
Availability of VQ1006P-E3
QUANTITY
VQ1006P-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VQ1006P-E3
Internal Part NumberEIS-VQ1006P-E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
Series-
Packaging*
FET Type4 N-Channel
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)90V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C400mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.5 Ohm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds60pF @ 25V
Power - Max2W
Mounting Type*
Package / Case-
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VQ1006P-E3
Related LinksVQ100, VQ1006P-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
VQ1006P-E3 Details Description
Related parts for VQ1006P-E3
CONN RECEPT PIN .032-.046".156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS .050 SMD datasheet.pdf
IC RS232 3V-5.5V DRVR 20-TSSOP datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 20MM datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
SENSOR PHOTO NPN 1M 12-24VDC datasheet.pdf
IC COMPARATOR TTL HS LP 8-UMAX datasheet.pdf
6173900 datasheet.pdf
NX SAFETY 4OUT 0.5A datasheet.pdf