FFF VQ10315000J0G
VQ10315000J0G picture photo
Mfg. Part Number
VQ10315000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
381 TB RIS CLA DIP SOLID
Datasheet Download
VQ10315000J0G.pdf
Availability of VQ10315000J0G
QUANTITY
VQ10315000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of VQ10315000J0G
Internal Part NumberEIS-VQ10315000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package210
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesVQ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.150" (3.81mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VQ10315000J0G
Related LinksVQ1031, VQ10315000J0G Datasheet, FFF Distributor
VQ10315000J0G Details Description
Related parts for VQ10315000J0G
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AC datasheet.pdf
RES 4 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL TH datasheet.pdf
MICRO 51C P 72" YEL NI datasheet.pdf
FUSE GLASS 250VAC datasheet.pdf