FFF VQ11115100J0G
VQ11115100J0G picture photo
Mfg. Part Number
VQ11115100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
350 TB RIS CLA PRESS FIT
Datasheet Download
VQ11115100J0G.pdf
Availability of VQ11115100J0G
QUANTITY
VQ11115100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of VQ11115100J0G
Internal Part NumberEIS-VQ11115100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package215
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesVQ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole, Press-Fit
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VQ11115100J0G
Related LinksVQ1111, VQ11115100J0G Datasheet, FFF Distributor
VQ11115100J0G Details Description
Related parts for VQ11115100J0G
CONN EDGECARD 216PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 10MM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.62A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES 900 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf