CUI Inc. VQE50W-Q24-S5
VQE50W-Q24-S5 picture photo
Mfg. Part Number
VQE50W-Q24-S5
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 5V 10A 50W
Datasheet Download
VQE50W-Q24-S5.pdf
Availability of VQE50W-Q24-S5
QUANTITY
VQE50W-Q24-S5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VQE50W-Q24-S5
Internal Part NumberEIS-VQE50W-Q24-S5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationVQE50W Series Cert of Compliance
3D ModelVQE50W-Q24-S5
Standard Package48
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVQE50W
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency91.5%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VQE50W-Q24-S5
Related LinksVQE50W, VQE50W-Q24-S5 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VQE50W-Q24-S5 Details Description
Related parts for VQE50W-Q24-S5
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
KIT EVAL FOR AT91SAM9263 datasheet.pdf
IC RCVR/DRVR SIGE DIFF 16-FCLGA datasheet.pdf
CONN ADAPTER 24P-24P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 8 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 312 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 6POS GOLD datasheet.pdf