Vishay/BCcomponents VR25000001004FA100
VR25000001004FA100 picture photo
Mfg. Part Number
VR25000001004FA100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
VR25000001004FA100.pdf
Availability of VR25000001004FA100
QUANTITY
VR25000001004FA100 Order Process
Ship out your order
Specifications of VR25000001004FA100
Internal Part NumberEIS-VR25000001004FA100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VR25000001004FA100
Related LinksVR2500000, VR25000001004FA100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VR25000001004FA100 Details Description
Related parts for VR25000001004FA100
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CBL ASSY 2 MOD PLUG 8PS WHT 70' datasheet.pdf
RES 94.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
2 X 10 POS MALE VERT BOARD datasheet.pdf
1.25MM M/M ON 32AWG 150MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf