Vishay/BCcomponents VR37000001805JR500
VR37000001805JR500 picture photo
Mfg. Part Number
VR37000001805JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
VR37000001805JR500.pdf
Availability of VR37000001805JR500
QUANTITY
VR37000001805JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of VR37000001805JR500
Internal Part NumberEIS-VR37000001805JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVR37
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.354" L (4.00mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VR37000001805JR500
Related LinksVR3700000, VR37000001805JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VR37000001805JR500 Details Description
Related parts for VR37000001805JR500
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
TERM FORK NYL 22-18AWG #10 datasheet.pdf
SIDACTOR 2CHP 116V 250A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RING TONG 22-18AWG #4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
DIN CONNECTOR 50 POS TH datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf