Apex Microtechnology VRE4141B
VRE4141B picture photo
Mfg. Part Number
VRE4141B
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC
Datasheet Download
VRE4141B.pdf
Availability of VRE4141B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VRE4141B Order Process
Ship out your order
Specifications of VRE4141B
Internal Part NumberEIS-VRE4141B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTube
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)4.096V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output8mA
Tolerance±0.05%
Temperature Coefficient1ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz2.2µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input1.8 V ~ 5.5 V
Current - Supply320µA
Current - Cathode-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VRE4141B
Related LinksVRE4, VRE4141B Datasheet, Apex Microtechnology Distributor
VRE4141B Details Description
Related parts for VRE4141B
RES SMD 0.82 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 350VAC 140VDC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 0.324 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS 2.54MM datasheet.pdf