Yageo VRS0402SR180030N
VRS0402SR180030N picture photo
Mfg. Part Number
VRS0402SR180030N
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 1A 0402
Datasheet Download
VRS0402SR180030N.pdf
Availability of VRS0402SR180030N
QUANTITY
VRS0402SR180030N Order Process
Ship out your order
Specifications of VRS0402SR180030N
Internal Part NumberEIS-VRS0402SR180030N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)50V
Varistor Voltage (Typ)65V
Varistor Voltage (Max)80V
Current - Surge1A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts-
Maximum DC Volts18VDC
Energy-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VRS0402SR180030N
Related LinksVRS0402S, VRS0402SR180030N Datasheet, Yageo Distributor
VRS0402SR180030N Details Description
Related parts for VRS0402SR180030N
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN FORK BLOCK INSUL #10 100PC datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT&ENCL 2.4/5G 12/15DBI 8"RMMCX datasheet.pdf
VHDM BP 6ROW SIG END 10 COL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 130MA 20.8 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 45V SNT-4A datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 104MHZ datasheet.pdf