Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10BQ015HM3/5BT
VS-10BQ015HM3/5BT picture photo
Mfg. Part Number
VS-10BQ015HM3/5BT
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 15V 1A DO214AA
Datasheet Download
VS-10BQ015HM3/5BT.pdf
Availability of VS-10BQ015HM3/5BT
QUANTITY
VS-10BQ015HM3/5BT Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10BQ015HM3/5BT
Internal Part NumberEIS-VS-10BQ015HM3/5BT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)15V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If330mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 15V
Capacitance @ Vr, F390pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10BQ015HM3/5BT
Related LinksVS-10BQ0, VS-10BQ015HM3/5BT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-10BQ015HM3/5BT Details Description
Related parts for VS-10BQ015HM3/5BT
IC CPLD 108MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
TRIAC 400V 10A TO263 datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 120V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
DEVELOPMENT KIT TPS84259 datasheet.pdf
UM2072 SPECIAL FD2 MAT datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf