Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10BQ040-M3/5BT
VS-10BQ040-M3/5BT picture photo
Mfg. Part Number
VS-10BQ040-M3/5BT
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMB
Datasheet Download
VS-10BQ040-M3/5BT.pdf
Availability of VS-10BQ040-M3/5BT
QUANTITY
VS-10BQ040-M3/5BT Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10BQ040-M3/5BT
Internal Part NumberEIS-VS-10BQ040-M3/5BT
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If450mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F115pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10BQ040-M3/5BT
Related LinksVS-10BQ0, VS-10BQ040-M3/5BT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-10BQ040-M3/5BT Details Description
Related parts for VS-10BQ040-M3/5BT
RES SMD 820 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG DUAL 44POS datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 7.8A 11.5 MOHM datasheet.pdf
IC MCU ARM7 96KB FLASH 48LFCSP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 522 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
CONN HDI RCPT 40POS DL VERT T/H datasheet.pdf