Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10CSH01HM3/86A
VS-10CSH01HM3/86A picture photo
Mfg. Part Number
VS-10CSH01HM3/86A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE 100V 10A TO277A
Datasheet Download
VS-10CSH01HM3/86A.pdf
Availability of VS-10CSH01HM3/86A
QUANTITY
VS-10CSH01HM3/86A Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10CSH01HM3/86A
Internal Part NumberEIS-VS-10CSH01HM3/86A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101, FRED Pt®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If980V @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 100V