Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10ETF12FPPBF
VS-10ETF12FPPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-10ETF12FPPBF
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 10A TO220FP
Datasheet Download
VS-10ETF12FPPBF.pdf
Availability of VS-10ETF12FPPBF
QUANTITY
VS-10ETF12FPPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10ETF12FPPBF
Internal Part NumberEIS-VS-10ETF12FPPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-005-2014-Rev-0 03/Mar/2014
PCN OtherDD-018-2015-Rev-00 25/May/2015
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.33V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)310ns
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220AC Full Pack
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10ETF12FPPBF
Related LinksVS-10ET, VS-10ETF12FPPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-10ETF12FPPBF Details Description
Related parts for VS-10ETF12FPPBF
TRANS PNP 20V 2A SPT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC VIDEO SYNC SEPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V 6TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf