Panasonic Electronic Components ERJ-14BQF5R6U
ERJ-14BQF5R6U picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-14BQF5R6U
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
ERJ-14BQF5R6U.pdf
Availability of ERJ-14BQF5R6U
QUANTITY
ERJ-14BQF5R6U Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-14BQF5R6U
Internal Part NumberEIS-ERJ-14BQF5R6U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
LED Lighting Components
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-14BQF5R6U
Related LinksERJ-14, ERJ-14BQF5R6U Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-14BQF5R6U Details Description
Related parts for ERJ-14BQF5R6U
SCR SENS 400V 8A TO-202 datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FAN MOTORIZED IMPELLERS 460VAC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf