Bulgin PXP7010/32S/CR/0507
PXP7010/32S/CR/0507 picture photo
Mfg. Part Number
PXP7010/32S/CR/0507
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG FLEX 32POS SKTS
Datasheet Download
PXP7010/32S/CR/0507.pdf
Availability of PXP7010/32S/CR/0507
QUANTITY
PXP7010/32S/CR/0507 Order Process
Ship out your order
Specifications of PXP7010/32S/CR/0507
Internal Part NumberEIS-PXP7010/32S/CR/0507
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesBuccaneer® 7000
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp and Solder
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Shell Material, FinishPolycarbonate/Polybutylene Terephthalate (PBT)
Ingress ProtectionIP66/68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXP7010/32S/CR/0507
Related LinksPXP7010/3, PXP7010/32S/CR/0507 Datasheet, Bulgin Distributor
PXP7010/32S/CR/0507 Details Description
Related parts for PXP7010/32S/CR/0507
IDC CABLE - MDM24T/MC24G/MDM24T datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 17MA 274 OHM TH datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 1W 3% AXIAL datasheet.pdf
KIT AUTOMOTIVE ACC 120 SERIES datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf