Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10ETF12STRL-M3
VS-10ETF12STRL-M3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-10ETF12STRL-M3
Brief Description
DIODE
Datasheet Download
VS-10ETF12STRL-M3.pdf
Availability of VS-10ETF12STRL-M3
QUANTITY
VS-10ETF12STRL-M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10ETF12STRL-M3
Internal Part NumberEIS-VS-10ETF12STRL-M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Series-
Packaging*
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.33V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)310ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10ETF12STRL-M3
Related LinksVS-10ETF, VS-10ETF12STRL-M3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-10ETF12STRL-M3 Details Description
Related parts for VS-10ETF12STRL-M3
CONN EDGECARD .125 PCB 72POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A AXIAL datasheet.pdf
IC PROCESSOR AUDIO ANLG 24-SSOP datasheet.pdf
TUBULAR TERM 2 AWG, 1/2 STUD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf