Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10ETS08S-M3
VS-10ETS08S-M3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-10ETS08S-M3
Brief Description
DIODE
Datasheet Download
VS-10ETS08S-M3.pdf
Availability of VS-10ETS08S-M3
QUANTITY
VS-10ETS08S-M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10ETS08S-M3
Internal Part NumberEIS-VS-10ETS08S-M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
Packaging*
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 10A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10ETS08S-M3
Related LinksVS-10ET, VS-10ETS08S-M3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-10ETS08S-M3 Details Description
Related parts for VS-10ETS08S-M3
IC REG LDO 3.3V 3A TO220-5 datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS UNIV I/O NO EARS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 0.50MM 20POS datasheet.pdf
RES 87.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf