Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10ETS10STRR-M3
VS-10ETS10STRR-M3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-10ETS10STRR-M3
Brief Description
DIODE
Datasheet Download
VS-10ETS10STRR-M3.pdf
Availability of VS-10ETS10STRR-M3
QUANTITY
VS-10ETS10STRR-M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10ETS10STRR-M3
Internal Part NumberEIS-VS-10ETS10STRR-M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Series-
Packaging*
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 10A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting Type*
Package / Case*
Supplier Device Package*
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10ETS10STRR-M3
Related LinksVS-10ETS, VS-10ETS10STRR-M3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-10ETS10STRR-M3 Details Description
Related parts for VS-10ETS10STRR-M3
RES SMD 487K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A SOT223-4 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-15VO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
ANT TWO-WAY PORT 76-88MHZ TNX datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 35MM datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 2.2UH N49 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
VARISTOR 675V 5KA DISC 14MM datasheet.pdf