Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-110RKI120M
VS-110RKI120M picture photo
Mfg. Part Number
VS-110RKI120M
Brief Description
THYRISTOR 110A TO-94 TO-209AC
Datasheet Download
VS-110RKI120M.pdf
Availability of VS-110RKI120M
QUANTITY
VS-110RKI120M Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-110RKI120M
Internal Part NumberEIS-VS-110RKI120M
PackagingBulk
Voltage - Off State1200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)120mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.57V
Current - On State (It (AV)) (Max)110A
Current - On State (It (RMS)) (Max)172A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Current - Off State (Max)20mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)2080A, 2180A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 140°C
Mounting TypeStud Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-110RKI120M
Related LinksVS-110, VS-110RKI120M Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-110RKI120M Details Description
Related parts for VS-110RKI120M
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 53.125MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 11MM datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR 15 SAU 40POS datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 2.54MM T/H datasheet.pdf