Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-115CNQ015APBF
VS-115CNQ015APBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-115CNQ015APBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V D618
Datasheet Download
VS-115CNQ015APBF.pdf
Availability of VS-115CNQ015APBF
QUANTITY
VS-115CNQ015APBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-115CNQ015APBF
Internal Part NumberEIS-VS-115CNQ015APBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginPCN-DD-026-2014 Rev 0 01/Dec/2014
Standard Package200
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)15V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)55A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If370mV @ 55A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr20mA @ 15V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-61-8
Supplier Device PackageD-61-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-115CNQ015APBF
Related LinksVS-115CN, VS-115CNQ015APBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-115CNQ015APBF Details Description
Related parts for VS-115CNQ015APBF
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 104PS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL YLW/YLW DIFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf