Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-11DQ10TR
VS-11DQ10TR picture photo
Mfg. Part Number
VS-11DQ10TR
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1.1A DO204AL
Datasheet Download
VS-11DQ10TR.pdf
Availability of VS-11DQ10TR
QUANTITY
VS-11DQ10TR Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-11DQ10TR
Internal Part NumberEIS-VS-11DQ10TR
Standard Package5,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)1.1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If850mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 100V
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-11DQ10TR
Related LinksVS-11, VS-11DQ10TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-11DQ10TR Details Description
Related parts for VS-11DQ10TR
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DUAL DIFF DRVR/RCVR 16SO datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC TXRX 2.4GHZ 802.15.4 32LFCSP datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DC/DC CONV TH QB 12V 600W datasheet.pdf