Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-12CWQ06FNPBF
VS-12CWQ06FNPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-12CWQ06FNPBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V 6A DPAK
Datasheet Download
VS-12CWQ06FNPBF.pdf
Availability of VS-12CWQ06FNPBF
QUANTITY
VS-12CWQ06FNPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-12CWQ06FNPBF
Internal Part NumberEIS-VS-12CWQ06FNPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
PCN Assembly/OriginDD-007-2014 Rev.0 14/Apr/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If610mV @ 6A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 60V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-PAK (TO-252AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-12CWQ06FNPBF
Related LinksVS-12CW, VS-12CWQ06FNPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-12CWQ06FNPBF Details Description
Related parts for VS-12CWQ06FNPBF
CONN HEADER .100 SINGL STR 32POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 100V Z5U 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
FUSE AUTO 150A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 680 OHM 20SOIC datasheet.pdf