Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-12CWQ06FNTRL-M3
VS-12CWQ06FNTRL-M3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-12CWQ06FNTRL-M3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V 6A DPAK
Datasheet Download
VS-12CWQ06FNTRL-M3.pdf
Availability of VS-12CWQ06FNTRL-M3
QUANTITY
VS-12CWQ06FNTRL-M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-12CWQ06FNTRL-M3
Internal Part NumberEIS-VS-12CWQ06FNTRL-M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If790mV @ 12A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 60V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-PAK (TO-252AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-12CWQ06FNTRL-M3
VS-12CWQ06FNTRL-M3 Details Description
Related parts for VS-12CWQ06FNTRL-M3
RES SMD 169 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 11V SOT363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES 612K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A FEMALE-FEMAL 5POS 12' datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.5A 128 MOHM datasheet.pdf