Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-12CWQ06FNTRRHM3
VS-12CWQ06FNTRRHM3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-12CWQ06FNTRRHM3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V 6A DPAK
Datasheet Download
VS-12CWQ06FNTRRHM3.pdf
Availability of VS-12CWQ06FNTRRHM3
QUANTITY
VS-12CWQ06FNTRRHM3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-12CWQ06FNTRRHM3
Internal Part NumberEIS-VS-12CWQ06FNTRRHM3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If790mV @ 12A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 60V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-PAK (TO-252AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-12CWQ06FNTRRHM3
VS-12CWQ06FNTRRHM3 Details Description
Related parts for VS-12CWQ06FNTRRHM3
RES 7.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
ICL 5 OHM 20% 5.9A 20MM datasheet.pdf
CONN HEADR 16POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf