Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-12FL60S05
VS-12FL60S05 picture photo
Mfg. Part Number
VS-12FL60S05
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 12A DO203AA
Datasheet Download
VS-12FL60S05.pdf
Availability of VS-12FL60S05
QUANTITY
VS-12FL60S05 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-12FL60S05
Internal Part NumberEIS-VS-12FL60S05
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 12A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 600V
Package / CaseDO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device PackageDO-203AA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-12FL60S05
Related LinksVS-12F, VS-12FL60S05 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-12FL60S05 Details Description
Related parts for VS-12FL60S05
CONN EDGECARD .125 R/A 100POS datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS M12 5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC PFC CTLR CRITICAL CONF 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
FUSE 2A 240V FAST BRITISH SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
CONN HDR 10POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf