Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-12FR60M
VS-12FR60M picture photo
Mfg. Part Number
VS-12FR60M
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE STD REC 12A DO-203AA
Datasheet Download
VS-12FR60M.pdf
Availability of VS-12FR60M
QUANTITY
VS-12FR60M Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-12FR60M
Internal Part NumberEIS-VS-12FR60M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.26V @ 38A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AA, DO-4, Stud
Supplier Device PackageDO-203AA (DO-4)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-12FR60M
Related LinksVS-12, VS-12FR60M Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-12FR60M Details Description
Related parts for VS-12FR60M
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO201 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BAR LIGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP CER 120PF 3KV CH 1812 datasheet.pdf