Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-150K30A
VS-150K30A picture photo
Mfg. Part Number
VS-150K30A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 300V 150A DO205AA
Datasheet Download
VS-150K30A.pdf
Availability of VS-150K30A
QUANTITY
VS-150K30A Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-150K30A
Internal Part NumberEIS-VS-150K30A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDO205-Ax, B-8 Mounting Instr
PCN Design/SpecificationPCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io)150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.33V @ 471A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr35mA @ 300V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-205AA, DO-8, Stud
Supplier Device PackageDO-205AA (DO-8)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-150K30A
Related LinksVS-15, VS-150K30A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-150K30A Details Description
Related parts for VS-150K30A
RES ARRAY 4 RES 91K OHM 0804 datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 1.25MM 7POS CBL MNT datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
FUSE 35A 700V FAST datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 55POS datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 1507 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 80MHZ 20QSOP datasheet.pdf