Bourns Inc. MOV-14D911K
MOV-14D911K picture photo
Mfg. Part Number
MOV-14D911K
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 819V 4.5KA DISC 14MM
Datasheet Download
MOV-14D911K.pdf
Availability of MOV-14D911K
QUANTITY
MOV-14D911K Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-14D911K
Internal Part NumberEIS-MOV-14D911K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMOV-14DzzzK Series Material Declaration
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)819V
Varistor Voltage (Typ)910V
Varistor Voltage (Max)1001V (1.001kV)
Current - Surge4.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts550VAC
Maximum DC Volts745VDC
Energy175J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-14D911K
Related LinksMOV-1, MOV-14D911K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-14D911K Details Description
Related parts for MOV-14D911K
RES ARRAY 15 RES 330 OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC DECADE COUNTER/DIVIDER 16SOIC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS2456 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CRIMP SOCKET CONTACT 6MM datasheet.pdf
RES 10.87K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf