Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-150K30A
VS-150K30A picture photo
Mfg. Part Number
VS-150K30A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 300V 150A DO205AA
Datasheet Download
VS-150K30A.pdf
Availability of VS-150K30A
QUANTITY
VS-150K30A Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-150K30A
Internal Part NumberEIS-VS-150K30A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDO205-Ax, B-8 Mounting Instr
PCN Design/SpecificationPCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io)150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.33V @ 471A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr35mA @ 300V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-205AA, DO-8, Stud
Supplier Device PackageDO-205AA (DO-8)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-150K30A
Related LinksVS-15, VS-150K30A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-150K30A Details Description
Related parts for VS-150K30A
CONN PLUG 6POS W/PINS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC FIFO SS 16384X36 6NS 128-TQFP datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT GREEN CA 0.56" datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 24pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC CPLD 8MC 25NS 24DIP datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 330K OHM 14SOIC datasheet.pdf