Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-150K40AM
VS-150K40AM picture photo
Mfg. Part Number
VS-150K40AM
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 150A DO205AA
Datasheet Download
VS-150K40AM.pdf
Availability of VS-150K40AM
QUANTITY
VS-150K40AM Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-150K40AM
Internal Part NumberEIS-VS-150K40AM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDO205-Ax, B-8 Mounting Instr
PCN Design/SpecificationPCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.33V @ 471A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr35mA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-205AA, DO-8, Stud
Supplier Device PackageDO-205AA (DO-8)
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-150K40AM
Related LinksVS-15, VS-150K40AM Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-150K40AM Details Description
Related parts for VS-150K40AM
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP 25POS FOR FEMALE W/LANYARD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 30.1MM datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 3.2A 26.5 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf