Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-150KS30
VS-150KS30 picture photo
Mfg. Part Number
VS-150KS30
Brief Description
DIODE GEN PURP 300V 150A B42
Datasheet Download
VS-150KS30.pdf
Availability of VS-150KS30
QUANTITY
VS-150KS30 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-150KS30
Internal Part NumberEIS-VS-150KS30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io)150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.33V @ 471A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr35mA @ 300V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseB-42
Supplier Device PackageB-42
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-150KS30
Related LinksVS-15, VS-150KS30 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-150KS30 Details Description
Related parts for VS-150KS30
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf