Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-150KSR10
VS-150KSR10 picture photo
Mfg. Part Number
VS-150KSR10
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 150A B42
Datasheet Download
VS-150KSR10.pdf
Availability of VS-150KSR10
QUANTITY
VS-150KSR10 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-150KSR10
Internal Part NumberEIS-VS-150KSR10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.33V @ 471A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr35mA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseB-42
Supplier Device PackageB-42
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-150KSR10
Related LinksVS-15, VS-150KSR10 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-150KSR10 Details Description
Related parts for VS-150KSR10
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP datasheet.pdf
IC MOSFET DVR HI-SIDE DUAL 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE TCXO/VCO 10V USC datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 267 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
IC MIFARE SAM AV2 32HVQFN datasheet.pdf
CONN HAN HOOD W/ADAPT ASSY datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2.4A TO277A datasheet.pdf