Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-150SQ040TR
VS-150SQ040TR picture photo
Mfg. Part Number
VS-150SQ040TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 15A DO204AR
Datasheet Download
VS-150SQ040TR.pdf
Availability of VS-150SQ040TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS-150SQ040TR Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-150SQ040TR
Internal Part NumberEIS-VS-150SQ040TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Aug/2013
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If540mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1.75mA @ 40V
Capacitance @ Vr, F900pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AR, Axial
Supplier Device PackageDO-204AR
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-150SQ040TR
Related LinksVS-150, VS-150SQ040TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-150SQ040TR Details Description
Related parts for VS-150SQ040TR
RES SMD 1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 370MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CAPSENSE EXP 10 I/O 16SOIC datasheet.pdf
DISPLAY 1DIGIT GRN CA 0.28" datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 30"L X 20"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
AMP DUOPLUG POW CONN .6POS W.PCB datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR 14TSSOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf