Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-15ETH03-N3
VS-15ETH03-N3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-15ETH03-N3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 300V 15A TO220AC
Datasheet Download
VS-15ETH03-N3.pdf
Availability of VS-15ETH03-N3
QUANTITY
VS-15ETH03-N3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-15ETH03-N3
Internal Part NumberEIS-VS-15ETH03-N3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsTO-220AC Circuit
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesFRED Pt®
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)32ns
Current - Reverse Leakage @ Vr40µA @ 300V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-15ETH03-N3
Related LinksVS-15E, VS-15ETH03-N3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-15ETH03-N3 Details Description
Related parts for VS-15ETH03-N3
IC REG LDO 1.5V 0.3A SOT89 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER SGL HS 9A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IMPACT ORTHO BP 6X10 GUIDE L-END datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 2.5A DO214AB datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VDC 1 PC CARD datasheet.pdf