Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-15ETH03PBF
VS-15ETH03PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-15ETH03PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 300V 15A TO220AC
Datasheet Download
VS-15ETH03PBF.pdf
Availability of VS-15ETH03PBF
QUANTITY
VS-15ETH03PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-15ETH03PBF
Internal Part NumberEIS-VS-15ETH03PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsTO-220AC Circuit
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesFRED Pt®
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Current - Reverse Leakage @ Vr40µA @ 300V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-15ETH03PBF
Related LinksVS-15E, VS-15ETH03PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-15ETH03PBF Details Description
Related parts for VS-15ETH03PBF
FAN BLOWER 109X28.1MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 15W 24V/12V SMD datasheet.pdf
IC DAC STER 24BIT 96KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/ADJ 5A DDPAK datasheet.pdf
BOOM STAND DUAL ARM DLX 17X20IN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LGA datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf