Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-15ETH06-1PBF
VS-15ETH06-1PBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-15ETH06-1PBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE HYPER 15A 600V TO-262
Datasheet Download
VS-15ETH06-1PBF.pdf
Availability of VS-15ETH06-1PBF
QUANTITY
VS-15ETH06-1PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-15ETH06-1PBF
Internal Part NumberEIS-VS-15ETH06-1PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101, FRED Pt®
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.2V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)29ns
Current - Reverse Leakage @ Vr40µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262AA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-15ETH06-1PBF
Related LinksVS-15ET, VS-15ETH06-1PBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-15ETH06-1PBF Details Description
Related parts for VS-15ETH06-1PBF
INDUCT ARRAY 2 COIL 187.5UH T/H datasheet.pdf
CONN HDR 16POS A/PIN STR PCB datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 80POS datasheet.pdf
IC TXRX 10/100/1000 SGL datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 97.6 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 15POS HL LOW P datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf