Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-15ETH06-N3
VS-15ETH06-N3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-15ETH06-N3
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220AC
Datasheet Download
VS-15ETH06-N3.pdf
Availability of VS-15ETH06-N3
QUANTITY
VS-15ETH06-N3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-15ETH06-N3
Internal Part NumberEIS-VS-15ETH06-N3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsTO-220AC Circuit
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesFRED Pt®
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.2V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)51ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-60°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-15ETH06-N3
Related LinksVS-15E, VS-15ETH06-N3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-15ETH06-N3 Details Description
Related parts for VS-15ETH06-N3
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DUAL USB PORT TVS 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ADC 16BIT 500KSPS SAR 10-SON datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SURFACE DISC 7-1/2X7/8" A VFN datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGE .100 88POS DR LOW P datasheet.pdf