Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-15ETH06FP-N3
VS-15ETH06FP-N3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-15ETH06FP-N3
Brief Description
DIODE HYPERFAS 600V 15A TO-220FP
Datasheet Download
VS-15ETH06FP-N3.pdf
Availability of VS-15ETH06FP-N3
QUANTITY
VS-15ETH06FP-N3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-15ETH06FP-N3
Internal Part NumberEIS-VS-15ETH06FP-N3
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesFRED Pt®
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.2V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)29ns
Current - Reverse Leakage @ Vr40µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-15ETH06FP-N3
Related LinksVS-15ET, VS-15ETH06FP-N3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-15ETH06FP-N3 Details Description
Related parts for VS-15ETH06FP-N3
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 2A 9V datasheet.pdf
RES CAP BLEEDER 5K OHM 5% 22W datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CABLE 8COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf