Murata Electronics North America GRM31MR60J106KE19L
GRM31MR60J106KE19L picture photo
Mfg. Part Number
GRM31MR60J106KE19L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206
Datasheet Download
GRM31MR60J106KE19L.pdf
Availability of GRM31MR60J106KE19L
QUANTITY
GRM31MR60J106KE19L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM31MR60J106KE19L
Internal Part NumberEIS-GRM31MR60J106KE19L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-Cap Multilayer Ceramic Capacitors
Featured ProductGA3 Safety Recognized Caps and Hi-Cap MLCC
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM31MR60J106KE19L
Related LinksGRM31MR60, GRM31MR60J106KE19L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM31MR60J106KE19L Details Description
Related parts for GRM31MR60J106KE19L
CONN EDGE DUAL 1MM R/A 60 POS datasheet.pdf
IC MUX/SW ANLG LV CMOS 16-QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SERVO RELAY UNIT CABLES 1M datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .1" T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf