Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-160MT100KPBF
VS-160MT100KPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-160MT100KPBF
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
IC BRIDGE 3PH 160A 1000V MTK
Datasheet Download
VS-160MT100KPBF.pdf
Availability of VS-160MT100KPBF
QUANTITY
VS-160MT100KPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-160MT100KPBF
Internal Part NumberEIS-VS-160MT100KPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPCN-DD-021-2014 Rev 0 10/Sep/2014
Standard Package15
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingTray
Diode TypeThree Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1000V
Current - DC Forward (If) (Max)130A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseMT-K Module
Supplier Device PackageMT-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-160MT100KPBF
Related LinksVS-160M, VS-160MT100KPBF Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-160MT100KPBF Details Description
Related parts for VS-160MT100KPBF
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 144TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 106PS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 19POS datasheet.pdf
TFLEX 3200H 9" X 9" datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 5POS datasheet.pdf
28 CKT TDP PLUG CABLE KIT datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
END COVER datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf