Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-16CTQ080STRLPBF
VS-16CTQ080STRLPBF picture photo
Mfg. Part Number
VS-16CTQ080STRLPBF
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D2PAK
Datasheet Download
VS-16CTQ080STRLPBF.pdf
Availability of VS-16CTQ080STRLPBF
QUANTITY
VS-16CTQ080STRLPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-16CTQ080STRLPBF
Internal Part NumberEIS-VS-16CTQ080STRLPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)80V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If880mV @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr550µA @ 80V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-16CTQ080STRLPBF
VS-16CTQ080STRLPBF Details Description
Related parts for VS-16CTQ080STRLPBF
CAP ARRAY 0.1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
CONN SPADE 16-14AWG #6 PIDG datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 167MHZ VFBGA datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
716FXE2-ST-80-HV SWITCH datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 4CIRC .562 datasheet.pdf
10000UF 200V 76X146MM 105C 5000H datasheet.pdf